Rezistans

Rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren ve oldukça yüksek ısılara karşı sabit direnç gösteren direnç tellerine verilen genel isimdir. Rezistansın içinden geçen elektrik akımı dirençle karşılaştığında ısı yaymaya başlar. Rezistanslar oldukça yüksek bir öz dirence sahip olmakla beraber büyük bir ısıl dayanım gösterir. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere konut ve kişisel alanlarda (fırınlar, tost makineleri, saç kurutma makineleri, elektrikli sobalar) ve endüstriyel ve ticari alanlarda (ağır sanayi, tekstil, otomotiv sektöründe ısınma, plaka ve kalıp ısıtmada, ortamı sıcak tutma gereksinimi duyulan bölgelerde)gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

Rezistans Kullanım Alanları

Rezistans, kullanımı çok yaygındır ve hayatımızın bir çok noktasında rezistans veya rezistans çeşitlerini kullanmaktayız. Bunlar ticari ve endüstiriyel alanda kullanımı önde gelmekle beraber konut ısınma ihtiyaçlarında rezistansın kullanım alanına girer. Rezistansın kullanım alanını belirleyen faktörler rezistansın çeşidi, tasarımı, gücü ve teknik özellikleri rezistansların kullanım alanlarını belirlerler. Rezistansın kullanım alanlarını şu şekilde ikiye ayırabiliriz;

Rezistans Çeşitleri

Rezistans çeşitleri oldukça fazladır. Bunun nedeni hemen hemen her yerde rezistans kullanımı olduğu için rezistans çeşitleri oldukça fazladır. Çeşitli öğeleri, malzeme yada ekipman gibi bazı öğeleri sıcak tutmak için rezistans çeşitlerini kullanmaktayız. Rezistans çeşitleri şunlardır; rezistans, boru rezistans, fişek rezistans, otoklav rezistans, serpantin rezistans, ısıtıcı kablo rezistansı, quartz cam rezistans, karter ısıtıcı, flexible rezistans, pano rezistans, sıcak hava üfleme rezistansı, tolkar kurutma makinası olmak üzere rezistans kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.

Rezistans Fiyatları

Rezistans fiyatları ısıtma elamanları arasında çok fazla çeşit olduğu için fiyatları değişmektedir. Fiyatlarını etkileyen faktörler şunlardır; kullanım alanı, çalışma ortamı, tasarımı, ısının dağılma alanına göre, güç özelliklerine vb. kriterlere göre rezistans fiyatları değişim göstermektedir.

Hangi rezistansı kullanacağını seçtikten sonra rezistans fiyatı almak için 0533 620 3797 mesaj atabilir yada info@isiturkrezistans.com.tr mail atarak kullanacağınız rezistans hakkında fiyat teklifi alabilirsiniz. Alacağınız rezistans hakkında karar veremediyseniz gene bu numara ve mail adresinden bizlere ulaşabilir almanız gereken rezistans hakkında sizlere bilgi verebiliriz.